W jakim przemyśle wykorzystują Łyszczyk?

Wiadomo już, że Łupek Łyszczykowy występuje w wielu miejscach na świecie🌏

Większe złoża odnajdziemy w Indiach 🇮🇳 i Kanadzie 🇨🇦, natomiast w Polsce 🇵🇱 możemy znaleźć go w Tatrach Zachodnich oraz Sudetach.

 

Z tego co wiemy, w danym momencie jesteśmy jedyną, aktywną Kopalnią Łupka Łyszczykowego w Polsce💪

 

Łyszczyk (Mika) jest wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Oto kilka przykładów:

 

🔋Przemysł elektroniczny i elektrotechniczny: Łyszczyk jest wykorzystywany jako dielektryk w kondensatorach o małej pojemności, do izolowania wycinków komutatorów, oraz do odizolowywania elementów elektronicznych, np. tranzystorów od radiatorów.

 

🔨Przemysł budowlany i dekoracyjny: Łyszczyk jest używany do produkcji gumy, papieru przemysłowego, tapet ściennych, tworzyw sztucznych, lakierów, ceramiki, oraz jako połyskujący dodatek do ozdobnych szlachetnych tynków.

 

🧪Przemysł chemiczny: Łyszczyk jest wykorzystywany jako wypełniacz do środków ochrony roślin.

💍Przemysł jubilerski i rzeźbiarski: Muskowit chromowy (fuchsyt), odmiana łyszczyka, jest wykorzystywany jako kamień ozdobny oraz surowiec rzeźbiarski.

 

💄Przemysł kosmetyczny: łyszczyk jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków mineralnych, takich jak podkłady, pudry. Dzięki swoim właściwościom optycznym, Mika jest świetna w ukrywaniu optycznych niedoskonałości i pozwala rozświetlić i ujednolicić skórę, nadając jej efekt naturalnego połysku.Co prawda kosmetyków nie produkujemy.. ale Łupka dla Was zdobędziemy 😎

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *